Miejsko-Parafialny Chór Mieszany Schola Cantorum Maximilianum w Józefowie, działający przy parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe oraz Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie, istnieje od 1991 r. Liczy około 50 osób. Jego założycielem i dyrygentem jest Zbigniew Siekierzyński.

Zespół jest laureatem wielu konkursów chóralnych, m. in.: Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi, Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Kościelnych Caecilianum w Warszawie, Ogólnopolskiego Konkursu „Ars Liturgica” Gnieźnie oraz Festiwalu Muzyki Sakralnej Musica Vera w Toruniu. W 2013 r. i 2016 r. zespół uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar i Barcelonie, zdobywając nagrody w kategorii utworów katalońskich oraz w kategorii utworów sakralnych. W 2014 r. chór wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Ohrid w Macedonii, a w 2019 r. – w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Rimini, zdobywając drugie miejsce w kategorii muzyki sakralnej.

Dużym osiągnięciem chóru było nagranie i wydanie płyt CD – kolędowej „Zaśnij Dziecino” oraz patriotycznej „Umiłowana”.

Zespół szczególnie ceni sobie dwukrotny udział w liturgiach sprawowanych przez Ojca Św. Jana Pawła II w czasie pielgrzymek do Polski, a także uczestnictwo w Mszy Św. sprawowanej przez papieża Benedykta XVI w Warszawie w maju 2006 r.

Więcej informacji na temat zespołu oraz wykonywanego repertuaru znajdziecie Państwo na stronie Facbooku Scholi