• Dzisiaj w naszej parafii obchodzimy, przeniesioną z 14 sierpnia, uroczystość ku czci świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

  • W dniu dzisiejszym możemy uzyskać odpust zupełny. Główna Msza święta odpustowa o godz. 12.00, naukę głosić będzie dla nas zaproszony gość, pallotyn, o. Zenon Łucki SAC. Po sumie pójdziemy w uroczystej procesji wokół kościoła. Po Mszy świętej będziemy mieli zaszczyt także przywitać pielgrzymów Pieszej Praskiej Pielgrzymki Ruchu Pomocników Matki Kościoła, którzy w drodze do Częstochowy pragną skorzystać z łask wyproszonych przez świętego Maksymiliana. Pielgrzymi będą korzystać z łask odpustowych, odpoczywając godzinę na terenie naszej parafii.
  • Adoracja Najświętszego Sakramentu w poniedziałek, środę, czwartek z możliwością spowiedzi po Mszy św. wieczornej – do godziny 20.00.
  • Ukazał się kolejny, wakacyjny numer miesięcznika parafialnego „Maksymilian”, a w nim krótka relacja z prowadzonych na terenie parafii prac. Egzemplarze wyłożone są na stole z tyłu kościoła. Ofiara dowolna – przeznaczona na remont kościoła.
  • Dzisiaj, o godz. 18.00, po wieczornej Mszy świętej, kolejne spotkanie z o. Włodzimierzem Zatorskim, benedyktynem z Tyńca.

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE

Polecamy w modlitwie kandydatów do małżeństwa:

  • Skowerski Marek i Wasiak Agnieszka

Ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach uniemożliwiających zawarcie związku małżeńskiego tym osobom, ma obowiązek zawiadomić Ks. Proboszcza.

Nauka o odpustach łączy się z tajemnicą Bożego Miłosierdzia. W sakramencie pojednania grzesznik otrzymuje przebaczenie wyznanych grzechów, za które szczerze żałuje. Dzięki temu może on osiągnąć wieczne zbawienie. Uzyskane przebaczenie nie uwalnia jednak od kar doczesnych (czasowych), które spotykają nas za życia lub po śmierci w czyśćcu. Uwolnieniu od tych kar służy właśnie obfity skarbiec odpustów Kościoła.

Odpust jest to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Rozróżnia się odpusty cząstkowe i zupełne (zależnie od tego, w jakim stopniu uwalniają nas od kary doczesnej). Odpusty te może zyskiwać każdy ochrzczony po spełnieniu odpowiednich warunków dla siebie lub ofiarowywać je za zmarłych. Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

  • Brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji – zyskuje się odpust cząstkowy)
  • Stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna
  • Przyjęcie Komunii świętej
  • Odmówienie modlitwy (np. “Ojcze nasz” i “Zdrowaś Mario”) w intencjach Ojca Świętego (nie chodzi o modlitwę w intencji samego papieża, choć i ta modlitwa jest bardzo cenna; modlitwa związana z odpustem ma być skierowana w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia papież. Intencje te są często ogłaszane, m.in. na naszych stronach z kalendarzem na dany miesiąc)
  • Wykonanie czynności związanej z odpustem (Adoracja relikwii świętego Maksymiliana)

Ewentualna spowiedź, Komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego mogą być wypełnione w ciągu kilku dni przed lub po wypełnieniu czynności, z którą związany jest odpust; między tymi elementami musi jednak istnieć związek.

Po jednej spowiedzi można uzyskać wiele odpustów zupełnych, natomiast po jednej Komunii świętej i jednej modlitwie w intencjach papieża – tylko jeden odpust zupełny. Kościół zachęca do ofiarowania odpustów za zmarłych (niekoniecznie muszą być to osoby nam znane, nie musimy wymieniać konkretnego imienia – wystarczy ofiarować odpust w intencji osoby zmarłej, która tego odpustu potrzebuje).    

NIEDZIELA – 16 SIERPNIA

XX niedziela zwykła

ODPUST PARAFIALNY

8.00 Za zmarłych z całej rodziny Łubian, Kępka i Nowosielskich; Mirka, Jadwiga, Franciszka
10.00 W intencji Kazimierza i Teresy w 51. rocznicę ślubu
+ Mirosława Tyburska
12.00 Za Parafian
W intencji Roberta i Oli Siwaków: dziękczynna w rocznicę ślubu – o błogosławieństwo Boże dla Jubilatów i ich dzieci
17.00 + Jacek Dębowski (16)
PONIEDZIAŁEK17 sierpnia, św. Jacka, prezbitera
8.00 W intencji Anny Roman o szczególne łaski
18.00 Intencja zarezerwowana przez p. Marię Błońską
+ Jacek Dębowski (17)
Adoracja Najświętszego Sakramentu do godziny 20.00
WTOREK – 18 sierpnia, dzień powszedni
8.00 + Jacek Dębowski (18)
ŚRODA – 19 sierpnia, dzień powszedni
8.00 Za Parafian
18.00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
18.00 + Jacek Dębowski (19)
Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 20.00
CZWARTEK – 20 sierpnia, św. Bernarda, opata i prezbitera
18.00 + Jacek Dębowski (20)
Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 20.00
PIĄTEK21 sierpnia, św. Piusa X, papieża
18.00 + Mieczysław Orzechowski
+ Jacek Dębowski (21)
SOBOTA – 22 sierpnia, NMP Król owej
17.00 + Jacek Dębowski (22)
18.00 Intencja zarezerwowana przez p. Andrzeja Kamińskiego
+ Wacław w 73. rocz. śmierci, Felicja, Zygmunt Krawczyk, Władysław, Franciszka Łapacz

NIEDZIELA – 23 SIERPNIA

XXI niedziela zwykła

8.00 Intencja zarezerwowana przez p. Marię Błońską
+ Jacek Dębowski (23)
10.00 + Andrzej Poterała w 17. r. śmierci
12.00 + Józefa, Henryk Zaprzałek, Andrzej, Stefania, Stanisław Sochaczewscy
17.00 W intencji Tomasza o łaskę wiary