• Tegoroczną Wielkanoc będziemy przeżywać w warunkach wyjątkowych, wynikających z ogłoszonego przez władze państwowe stanu epidemii. Na ten szczególny okres Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła wytyczne dotyczące celebracji liturgii Triduum Paschalnego w krajach dotkniętych epidemią. Na ich podstawie Jego Ekscelencja ks. bp Romuald Kamiński poleca wprowadzić zmiany w przeżywaniu Liturgii Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnego.
  • Dziś Niedziela Palmowa – Niedziela Męki Pańskiej. Tego dnia upamiętniamy mesjański wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Z uwagi na wprowadzone ograniczenia nie będzie procesji z palmami ani uroczystego wejścia. Palmy zostaną pobłogosławione podczas Mszy św.
  • Pamiętajmy o składaniu ofiar na kwiaty do Grobu Pańskiego.
  • Od poniedziałku do środy będzie sprawowana dodatkowa Msza św. o godz. 19.00
  • Adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi w poniedziałek, wtorek i środę po Mszy św. wieczornej do godz. 20.30.
  • W czwartek rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne. Zgodnie z wytycznymi podczas Triduum w Liturgii będzie uczestniczyła jedynie służba liturgiczna powyżej 18 roku życia. Można będzie przebywać w kruchcie oraz na terenie wokół kościoła z zachowaniem wymaganej odległości oraz liczby wiernych – max 5 osób. Z uwagi na to, że nie będzie można uczestniczyć w uroczystościach Triduum w Wielki Piątek i Wielką Sobotę kapłani będą udzielali Komunii Świętej w ciągu dnia tym, którzy o to poproszą.
  • W Wielki Czwartek Msza święta Wieczerzy Pańskiej będzie sprawowana o godz. 18.00, a bezpośrednio po niej rozpocznie się całodobowa adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy. Zgodnie z zaleceniem Stolicy Apostolskiej, nie będzie procesji z Najświętszym Sakramentem, a Najświętszy Sakrament pozostanie w tabernakulum jako Ciemnicy. Zachęcam do zapisania się na konkretną godzinę adoracji. Listy wyłożone są z tyłu kościoła.
  • W Wielki Piątek spowiedź od godz. 16.00. Zachęcam do indywidualnego odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia i Nowenny przed świętem Bożego Miłosierdzia. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. W uroczystej modlitwie powszechnej odśpiewane zostanie okolicznościowe wezwanie o oddalenie epidemii. Zgodnie z wytycznymi indywidualne oddanie czci Krzyżowi zostaje zastąpione chwilą wspólnej adoracji i odśpiewaniem suplikacji. Po Liturgii zapraszam do adorowania Pana Jezusa w Grobie, do godz. 24.00. Ofiary złożone do skarbony umieszczonej przy Grobie Pańskim będą przeznaczone na konserwację Grobu Pańskiego w Jerozolimie oraz utrzymanie parafii.
  • W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły (post ścisły oznacza, że można spożyć trzy posiłki w tym jeden do syta oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Post ścisły obowiązuje osoby pełnoletnie do 60 roku życia, a wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dotyczy wszystkich powyżej 14 roku życia. Kościół zachęca, aby post paschalny przedłużyć także na Wielką Sobotę, jednak praktyka ta nie jest obowiązkowa.
  • W Wielką Sobotę nie będzie obrzędu poświęcenia pokarmów w kościele. Pokarmy należy pobłogosławić indywidualnie w domach, przy zgromadzonej, jeśli to możliwe, całej rodzinie. Treść modlitwy znajduje się na kartce na stoliku, a także jest do pobrania ze strony internetowej parafii.
  • Od godz. 10.00 będzie można nawiedzić Grób Pański oraz przystąpić do spowiedzi. Za nawiedzenie Grobu Pańskiego możemy otrzymać łaskę odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.
  • Msza święta Wigilii Paschalnej o godz. 18.00. W tym roku zgodnie z wytycznymi opuszczone będzie pobłogosławienie ognia i Liturgia Chrzcielna. Bezpośrednio po homilii nastąpi odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Nie będzie jednak pokropienia wodą pobłogosławioną. Po Liturgii będziemy mogli adorować Pana Jezusa w Grobie do godz. 24.00.
  • W przyszłą niedzielę obchodzimy Niedzielę Zmartwychwstania. Zgodnie ze wskazaniami Ks. Biskupa nie będzie procesji wokół kościoła podczas Mszy św. rezurekcyjnej. Msze św. o godz. 6.00, 10.00, 12.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 8.00 i 17.00.
  • W Poniedziałek Wielkanocny porządek Mszy św. jak w niedziele.
  • Wszystkie Msze św. będą transmitowane przez internet. Obejrzeć je można na stronie parafii www.parafiablota.pl
  • Zachęcam do codziennego uczestnictwa we Mszy św. za pośrednictwem środków masowego przekazu oraz do przyjmowania Komunii Św. w sposób duchowy.
  • Zachęcam także do czytania prasy katolickiej oraz do wspólnej modlitwy o Miłosierdzie Boże.
  • Z okazji Świąt Paschalnych w tych trudnych czasach epidemii pragnę złożyć Państwu życzenia obfitych łask i błogosławieństw od Chrystusa Zmartwychwstałego.
  • Jeżeli ktoś z Państwa, zechciałby złożyć ofiarę na rzecz Parafii, proszę o skorzystanie z przelewu na konto bankowe: 29 1020 1127 0000 1102 0201 0437.

5 KWIETNIA – Niedziela Niedziela Palmowa

Wypominki

Intencja zarezerwowana przez
p. Oswald